9 sierpnia 2022

Jak ogrodzić działkę, dom lub firmę?

płot-ogrodzenie

Ogrodzenie działki, niezależnie czy chodzi o teren otaczający prywatny budynek, czy też firmę, jest podstawowym zabiegiem, który ma za zadanie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo, zapobiega ono wtargnięciu na teren niepożądanych osób, a także wałęsających się zwierząt. Decydując się na płot panelowy lub inny rodzaj ogrodzenia trzeba zadbać o to, by było ono nie tylko estetyczne, ale także przede wszystkim – praktyczne.

Ogrodzenie posesji a prawo

Każda osoba, która chciałaby postawić na granicy swojej działki płot panelowy bądź też inny rodzaj ogrodzenia, powinna zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa. Problem pojawia się, kiedy granice posesji sąsiadują z działką będąca własnością innej osoby. Prawo głosi, że granica jest terenem, który podlega wspólnemu użytkowaniu. Dlatego w celu uniknięcia konfliktu, można zdecydować się na budowę ogrodzenia tuż przed końcem posesji.

Przed zdecydowaniem się na konkretny model ogrodzenia, warto zorientować się, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma zapisów określających jego maksymalną wysokość bądź też preferowany wygląd.

Czy warto postawić na płot panelowy?

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie paneli ogrodzeniowych, choćby z tego względu, że łączą one w sobie wysoką estetykę, a także niską cenę. Są one wykonane zazwyczaj z drutu ocynkowanego, co zapewnia im wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych. Płot panelowy odporny jest na korozję, a także uszkodzenia mechaniczne.

Tańszą alternatywę dla płotu panelowego stanowi siatka ogrodzeniowa. Niestety pod względem estetycznym jest to rozwiązanie, które pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak, jest ona doskonała, jeśli chodzi o ogrodzenie tymczasowe, które z czasem zostanie zastąpione innym.

Płot z metalu czy drewna?

Jeśli chodzi o nowoczesne ogrodzenia, to ogromna liczba osób decyduje się na te wykonane z metalu. Są one nie tylko bardzo praktyczne, ale także estetyczne. Doskonale pasują do budynków utrzymanych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Ogrodzenie metalowe sprawdzi się zarówno na prywatnej posesji, jak i na terenie firmy. Jedynym minusem tego rozwiązania jest cena, która w ostatnich czasach bardzo wzrosła. Dlatego też płot stalowy z pewnością nie jest rozwiązaniem na każdą kieszeń.

Osoby, które przede wszystkim kochają klasykę, mogą zdecydować się na tradycyjny, drewniany płot. Świetnie będzie on zgrywał się z bryłą budynku utrzymaną w klasycznym, nieco starodawnym stylu. Minusem ogrodzeń drewnianych jest fakt, że trzeba podawać je regularnej impregnacji.