9 sierpnia 2022

Jak zaprojektować piękny i praktyczny ogród?

projekty ogrodów kraków

Ogród to integralna część nieruchomości. To właśnie tu wypoczywamy oraz spożywamy posiłki w piękne dni. Jest to również miejsce zabaw dla dzieci oraz zwierząt domowych. Jak zaprojektować ogród, który będzie spełnieniem marzeń?

Podział na strefy

Ogród powinien być nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Dzięki dobremu rozmieszczeniu wszystkich stref w ogrodzie wypoczynek będzie prawdziwą przyjemnością.

Projekty ogrodów Kraków są przede wszystkim tak zaaranżowane, by w ogrodzie znalazło się wszystko, czego potrzebują właściciele.

Wszyscy pamiętają o strefie wypoczynkowej, w której jest miejsce na leżaki czy koc, na którym można się poopalać. Warto jednak dodatkowo wydzielić miejsce, w którym można latem zrobić grilla. Takie miejsce powinno znajdować się w pobliżu kuchni lub drzwi wyjściowych, by przyniesienie naczyń oraz posiłku nie było problemem.

Projekty ogrodów Kraków powinny również zawierać strefę zabaw dla dzieci. Należy pamiętać, by była ona oddalona od ogrodzenia oraz części, w której znajduje się ogród warzywny, który dzieci mogłyby zniszczyć. Koniecznie należy pamiętać, by w pobliżu placu zabaw nie rosły rośliny, które są trujące, czy którymi dzieci mogą się pokaleczyć.

Styl jest ważny

Wygląd ogrodu powinien być dopasowany do stylu w jakim jest nieruchomość. Projekty ogrodów Kraków, których architektura jest spójna z roślinnością w ogrodzie są eleganckie i harmonijne.

Warto pamiętać, że dom nowoczesny będzie pięknie wyglądał w otoczeniu minimalistycznego, surowego ogrodu, w którym króluje prosta forma. Dom drewniany będzie wyglądał uroczo, gdy na posesji będą malwy czy żółte słoneczniki.

Warto również pamiętać, że ogrody miejskie często nie są duże. Nie należy w nich umieszczać dużej roślinności, która gęsto zarasta działkę. W takim ogrodzie sprawdzą się trawniki, na których znajdą się donice z barwnymi kwiatami.

Projekty ogrodów Kraków na tereny podmiejski mogą być już bardziej rozbudowane. Zazwyczaj działki są większe i można sobie pozwolić na więcej roślin.

Rośliny na swoim miejscu

Projektując ogród trzeba pamiętać, by zaplanować w nim takie rośliny, które będą dobrze się czuły.

Do zacienionego ogrodu nie należy wybierać kwiatów, które dobrze czują się w słońcu. Jednocześnie rośliny, które lubią cień nie powinny znaleźć się w słonecznych ogrodach, gdyż będą wymagały dużo podlewania lub szybko uschną.

Projekty ogrodów Kraków uwzględniają również inne wymagania roślin takie jak nachylenie ogrodu czy rodzaj gleby. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich wymagań kwiatów pozwala na stworzenie ogrodu, który będzie piękny i jednocześnie łatwy w uprawie.