9 sierpnia 2022

Kiedy warto zdecydować się na założenie spółki w Czechach?

Republika Czeska jest doskonałym wyborem dla przedsiębiorcy, który chce rozpocząć działalność gospodarczą. Z założeniem spółki w Czechach wiąże się wiele korzyści. Na przykład, stawki podatkowe są niższe niż w innych krajach i ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród państw członkowskich Unii Europejskiej! W tym artykule omówimy, kiedy warto założyć firmę w Republice Czeskiej, a także niektóre z jej zalet.

Korzyści z założenia spółki w Czechach

Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o założeniu spółki w Czechach dokładnie rozważyć swoje możliwości. Jedna z jej największych zalet, niższe podatki niż w innych krajach Unii Europejskiej, może być również jednym z powodów, aby tego nie robić! Jeśli na przykład chcesz przenieść część pieniędzy za granicę lub planujesz wyprowadzić się z tego kraju, stawki podatkowe mogą być wyższe, a tym samym niekorzystne dla przedsiębiorcy. Zastanów się więc, jaki rodzaj działalności gospodarczej przyniesie Ci największe zyski (i potencjalnie dochody) przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków związanych z założeniem własnej firmy!

Zakładanie spółki w Czechach – jak to zrobić?

Zakładanie spółki w Czechach – ten jest dość prosty i nieskomplikowany. Po pierwsze, należy znaleźć osobę (lub firmę), która pomoże Ci w procedurze rejestracji firmy w Republice Czeskiej. Takie firmy można łatwo znaleźć w Google lub pytając wśród przyjaciół i członków rodziny, którzy być może już wcześniej zajmowali się takimi sprawami! Po znalezieniu firmy oferującej takie usługi poprosi Cię o wypełnienie i przesłanie kilku dokumentów. Obejmują one:

  • formularz zgłoszeniowy
  • kopia paszportu lub innego dokumentu tożsamości (dowód osobisty);
  • opłata rejestracyjna – zazwyczaj jest to około 2000 CZK ;
  • certyfikat rejestracji nazwy firmy w Urzędzie Rejestru Handlowego. Ten krok obejmuje złożenie wniosku do lokalnego sądu z prośbą o pozwolenie na rejestrację nowej firmy. Obecnie sąd pobiera opłatę w wysokości około 500 €, ale może się to zmienić w późniejszym czasie, więc upewnij się, że skontaktujesz się z odpowiednimi władzami zanim cokolwiek zapłacisz! Po pomyślnym zakończeniu wszystkich tych kroków, gratulacje! Właśnie zrealizowałeś zakładanie spółki w Czechach! Teraz idź dalej i zacznij pracować nad tym, aby odnieść sukces, ponieważ to

Po wybraniu agencji lub osoby prywatnej do tej roli, zapyta ona o kilka podstawowych informacji o Tobie: jak długo planujesz pozostać w kraju? Czy członkowie Twojej rodziny również chcą pracować za granicą? Po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie te pytania, nadszedł czas na rejestrację firmy! Istnieje kilka rodzajów firm, które można założyć: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa. Najpopularniejszą obecnie formą jest niewątpliwi espółka z ograniczoną odpowiedzialnością (która stała się znacznie bardziej popularna niż spółka komandytowa). Każda z nich to bardzo dobra droga do założenia spólki w Czechach.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju działalności, na której będzie się skupiać Twoja firma. Możliwości jest kilka: handel, produkcja i wytwarzanie, branża usługowa lub freelancing. Najczęściej wybieranymi typami dla początkujących przedsiębiorców są handel i usługi ze względu na niskie wymagania kapitałowe!

A więc kiedy warto zdecydować się na założenie spółki w Czechach?

Odpowiedź jest prosta – gdy chcesz skorzystać z niższych stawek podatkowych niż w innych krajach europejskich, chcesz szybko i łatwo zarejestrować swoją firmę, czy warto, abyś został na dłużej.